goingon
Sports Scores - Monday, April 22nd, 2019
Tuesday, April 23, 2019

Monday April 22nd, 2019:

MLB:
D-Backs (12-11) 12, Pirates (12-8) 4
White Sox (10-11) 12, Orioles (7-17) 2
Tigers (9-11) at Red Sox (9-13), Ppd. Split Day/Night DH 4/23/19
Rays (15-8) 6, Royals (7-16) 3
Mets (12-10) 5, Phillies (11-11) 1
Cardinals (13-9) 13, Brewers (13-11) 5
Twins (13-7) 9, Astros (13-9) 5
Rockies (10-13) 7, Nationals (10-11) 5
Yankees (12-10) 4, Angels (9-14) 3 F/14
Athletics (12-13) 6, Rangers (12-9) 1

IL:
Iron Pigs (12-4) at Red Sox (7-9), Ppd. To 5/28/19
Red Wings (6-11) 8, Railriders (8-7) 6
Mets (11-7) 7, Bisons (4-10) 3

PCL:
Express (12-6) 9, Redbirds (9-9) 4
Rainiers (7-12) 8, Isotopes (11-8) 6
Chihuahuas (11-7) 4, Aces (5-13) 3
Bees (5-12) 8, Rivercats (9-9) 4
Baby Cakes (9-9) 9, Storm Chasers (9-9) 4
Missions (10-8) 5, Sounds (5-13) 0
Dodgers (7-11) 8, Cubs (12-6) 5
Aviators (15-4) 9, Grizzlies (10-8) 7

Midwest League:
Cubs (9-8) 13, Lugnuts (9-8) 10
Whitecaps (7-9) 13, Loons (7-10) 10
Captains (11-6) 5, Dragons (6-11) 4
Hot Rods (10-8) 3, Tincaps (9-8) 1
Cougars (11-7) 4, Bees (11-7) 1
Snappers (7-9) 5, Lumber Kings (8-8) 4
Chiefs (6-11) 7, River Bandits (8-8) 0
Kernels (8-8) at Timber Rattlers (6-9), Ppd. To 4/23/19

NBA Playoffs
Bucks 127, Pistons 104 (MIL wins 4-0 vs. BOS in Rd. 2)
Jazz 107, Rockets 91 (HOU leads 3-1)

NHL Stanley Cup Playoffs:
Hurricanes 5, Capitals 2 (Series tied 3-3)
Stars 2, Predators 1 F/OT (DAL leads 4-2 vs. STL in Rd. 2)

ECHL:
Everblades 5, Icemen 1 (FLA wins 4-2 vs. ORL in South Division Final)

NCAA Baseball:
HCAC:
Anderson 4, Transylvania 3 F/G1
Transylvania 9, Anderson 8 F/12/Gm. 2
Hanover 5, Bluffton 2 F/G1
Bluffton 11, Hanover 2 F/G2
Franklin 14, Earlham 2 F/G1
Franklin 9, Earlham 1 F/G2

NCAA Softball:
HCAC:
Mount St. Joseph 3, Defiance 2 F/G1
Mount St. Joseph 4, Defiance 1 F/G2
Bluffton 23, Rose-Hulman 0 F/5/G1
Rose-Hulman 7, Bluffton 6 F/G2
Thomas More 5, Anderson 1 F/G1
Thomas More 5, Anderson 0 F/G2
Transylvania 2, Hanover 0 F/G1
Transylvania 3, Hanover 1 F/G2
Franklin 9, Manchester 2 F/G1
Franklin 6, Manchester 5 F/G2

High School Sports:
Baseball:
Non-Conference:
Fairview 7, Defiance 5
Antwerp 8, Stryker 1
Coldwater 8, Elida 2
Crestview 9, LCC 1
Dayton Christian 8, Lehman Catholic 5 (at 5/3 Field, Dayton)
Fort Loramie 9, Versailles 3 (at 5/3 Field, Dayton)
Hilltop 13, Hicksville 1
Kalida 8, Ayersville 4
Marion Local 20, Ansonia 2
Minster 1, Wapakoneta 0
Montpelier 3, Tinora 2
New Bremen 15, St. Marys 6
Orchard Hills St. Mary's 12, Toledo Central Catholic 0 F/G1
Orchard Hills St. Mary's 5, Toledo Central Catholic 1 F/G2
Pettisville 9, Edgerton 6
Parkway 4, Russia 3 F/9
St. Henry 5, Celina 3

Blanchard Valley Conference:
Arlington 12, Pandora-Gilboa 2
Liberty-Benton 11, Cory-Rawson 1
McComb 8, Hopewell-Loudon 4

Northern Lakes League:
Anthony Wayne 11, Maumee 2
Bowling Green 4, Perrysburg 3
Northview 6, Southview 3

Northwest Central Conference:
Elgin 11, Riverside 1
Perry at Ridgemont, Ppd.

Northwest Conference:
Columbus Grove 10, Bluffton 0
Lincolnview 9, Delphos Jefferson 0
Paulding 5, Ada 0
Spencerville 4, Allen East 3

Northwest Ohio Athletic League:
Archbold 13, Wauseon 4
Bryan 15, Liberty Center 0 F/5
Evergreen 3, Patrick Henry 2
Swanton 4, Delta 0

Putnam County League:
Miller City 14, Continental 4

Three Rivers Athletic Conference:
Findlay 7, Clay 4
Toledo St. John's 11, Lima Senior 1
Whitmer 6, Fremont Ross 1

Softball:
Western Buckeye League:
Bath 8, Defiance 5

Blanchard Valley Conference:
Arcadia 21, Vanlue 0 F/5
Arlington 23, Pandora-Gilboa 2 F/5
Hopewell-Loudon 12, McComb 11
Liberty-Benton 24, Cory-Rawson 5 F/6
North Baltimore 14, Leipsic 4
Van Buren 13, Riverdale 1

Northern Lakes League:
Anthony Wayne 19, Maumee 2
Perrysburg 7, Bowling Green 2
Southview 5, Northview 3
Springfield 2, Napoleon 1

Northwest Central Conference:
Elgin 4, Riverside 2
Perry at Ridgemont, Ppd.

Northwest Conference:
Allen East 9, Spencerville 3
Bluffton 10, Columbus Grove 0
Lincolnview 16, Delphos Jefferson 4
Paulding 11, Ada 0

Northwest Ohio Athletic League:
Bryan 4, Liberty Center 3
Evergreen 8, Patrick Henry 7
Swanton 11, Delta 4
Wauseon 12, Archbold 5

Putnam County League:
Miller City 13, Continental 1

Three Rivers Athletic Conference:
Findlay 2, Clay 0
Toledo St. Ursula 9, Toledo Central Catholic 6
Whitmer 13, Fremont Ross 0

Non-Conference:
Ansonia 9, Marion Local 4
Arcanum 11, Versailles 7
Antwerp 11, Montpelier 0
Celina 8, Coldwater 1
Crestview 13, LCC 1 F/5
Edgerton 11, Pettisville 0
Hilltop 6, Hicksville 1
Miami East 14, Lehman Catholic 8
Parkway 14, Elida 0 F/5
South Adams 8, Fort Recovery 6
St. Marys 18, St. Henry 8
Van Wert 22, Kalida 5

Boys Tennis:
Non-Conference:
Defiance 3, Napoleon 2
Ottawa-Glandorf 5, Archbold 0
St. Marys 3, Sidney 2
Wapakoneta 4, LCC 1

Western Buckeye League:
Van Wert 5, Shawnee 0

Boys Track:
Hardin Northern Invitational
1. Arlington 116
2. Leipsic 90
3. Ada 84
4. Hardin Northern 82
5. Riverdale 56

Girls Track:
Hardin Northern Invitational
1. Leipsic 166
2. Arlington 136
3. Riverdale 98
4. Ada 52
5. Cory-Rawson 45

MORE HEADLINES